PMS komplex étrend-kiegészítő kapszula 60x
vitaminokkal, növényi kivonatokkal és magnéziummal
PMS Premenstruációs szindróma
Nem csak a menstruáció időszaka járhat kellemetlen tünetekkel, hanem már a vérzést megelőző időszak is. Ezeknek a tüneteknek az összefoglaló neve a premenstruációs szindróma, azaz menstruáció előtti kórkép, rövidítve PMS. A premenstruációs tenzió (PMT) is ugyanezt takarja.
A PMS, mint azt a neve is jelzi, a menstruáció előtti időszakban, a peteérést követően jelentkezik, többnyire a 20 és 40 év közti nőknél, és a menstruáció kezdetével ér véget. Vannak, akik már hetekkel a havivérzés előtt (havi rendszerességgel) tapasztalják a tüneteket, és vannak, akiknél sohasem jelentkezik.
A tünetegyüttes az életminőséget jelentősen befolyásolhatja, akár a mindennapi tevékenységeket, a munkavégzést is akadályozhatja.
A PMS kialakulásának okai
A prolaktin hormon a női szervezetben alapállapotban csak igen alacsony mennyiségben található. A premenstruális panaszoktól szenvedő nők vérében a prolaktin szintje gyakran emelkedik a normális értékhez képest magasabbra.
A magas prolaktinszint miatt csökken az ún. sárgatesthormon (progeszteron) termelése. Emiatt megbomlik a petefészekhormonok ösztrogén–progeszteron egyensúlya. A túlsúlyba került tüszőhormon tehető elsősorban felelőssé a PMS-tünetek kialakulásáért.
A PMS jellemző tünetei
A premenstruációs szindróma személyenként és akár havi szinten is más-más tünetekkel jelentkezhet. Előfordulhat például, hogy valakinél általában fejfájással jár, míg mások az egyik hónapban puffadást és enyhe hasfájást tapasztalnak, máskor pedig inkább ingerlékenységet vagy alvászavarokat.
A leggyakoribb PMS-tünetek:
- hangulatingadozás;
- szorongás, feldúltság, ingerlékenység;
- fáradtság vagy alvászavarok;
- puffadás vagy hasfájás;
- hátfájás, fejfájás;
- a boka feldagadása;
- emlők érzékenysége;
- pattanásos bőr;
- gyorsabban zsírosodó haj;
- az étvágy megváltozása;
- a libidó megváltozása;
- bizonyos ételek megkívánása,ó;
- súlygyarapodás;
- hasmenés, székrekedés;
- szervezet vízvisszatartásának fokozódása.
A vitaminokban gazdag növényi tápanyagok nemcsak a PMS tüneteit segíthetnek mérsékelni, hanem hosszú távon is egészségbarát a fogyasztásuk. Emellett érdemes kerülni a magas sótartalmú ételeket, mivel ezek hozzájárulhatnak a test folyadék-visszatartásához, ami puffadáshoz vezethet. A vízfogyasztást viszont érdemes fokozni ilyenkor.